Na przykładzie instytucji ubezpieczeń społecznych
Osoby prawa publicznego w II Rzeczypospolitej
Na przykładzie instytucji ubezpieczeń społecznych
Michał Żemojda
Pierwszą część tego artykułu zamieściliśmy w "Rzeczpospolitej" z 1 marca. Dzisiejszy tekst i poprzedni są całością. Ich autor jest jest dyrektorem Biura Prawnego ZUS.
Mimo kryzysu gospodarczego z przełomu lat 20. i 30. w odrodzonym państwie polskim dojrzewały pomysły scalenia ubezpieczeń społecznych. Pierwszy projekt pojawił się w 1927 r. Zawierał propozycję nowych rozwiązań oraz próbę oceny tego, co już zrobiono i co jeszcze należy uczynić w rodzimym ustawodawstwie ubezpieczeniowym. Projekt ten koncentrował się na schemacie organizacyjnych powiązań instytucji ubezpieczeń chorobowych z instytucjami ubezpieczenia emerytalnego i wypadkowego. Większość proponowanych rozwiązań znalazła wyraz w ustawie scaleniowej.
Ustawa scaleniowa
Przebudowa istniejącej w pierwszych latach II Rzeczypospolitej struktury ubezpieczeń społecznych zmierzała do skupienia w jednej instytucji wszystkich rodzajów ubezpieczeń. Nawiązywała do europejskiej koncepcji ubezpieczeń, która zapewniała ewidentne korzyści organizacyjne i ekonomiczne. Pogarszająca się sytuacja ekonomiczna kraju, a wraz z nią ograniczenie wpływu składek do budżetu kas chorych, przyspieszyły prace legislacyjne. 28 marca 1933 r. Sejm RP uchwalił ustawę o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta