Kto może reprezentować firmę
Przedsiębiorca powinien dbać o to, aby czynności prawnych dokonywać tylko z upoważnionymi do tego osobami. Inaczej może się okazać, że zawarta przez niego umowa jest nieważna
Kontrakt wiąże jedynie wtedy, gdy podpisały go osoby mające prawo do reprezentowania stron. Tymczasem zasady reprezentacji są złożone i różnią się w zależności od tego, o jakiego przedsiębiorcę chodzi.
Dotyczy to zresztą nie tylko podpisywania umów, ale i załatwiania spraw urzędowych, występowania w imieniu firmy przed sądem itp. Informacje te przydadzą się nam z dwóch powodów. Po pierwsze – sami będziemy wiedzieli, jak powinna wyglądać reprezentacja naszej firmy. Po drugie – zorientujemy się, czyich podpisów wymagać po stronie kontrahentów.
Jak przy indywidualnej działalności...
Opis zasad reprezentowania firm można podzielić z grubsza na dwie części. Pierwsza obejmie wszystkie sytuacje, w których działa sam przedsiębiorca (czy to samodzielnie czy to za pośrednictwem swoich organów). Druga dotyczy działania przez pełnomocnika.
Najprostsza jest sytuacja osób, które prowadzą indywidualną działalność gospodarczą pod własnym nazwiskiem. Każdy, kto jest pełnoletni i nie został ograniczony przez sąd w zdolności do czynności prawnych, może sam zawierać umowy. Nie potrzebuje do tego ani niczyjej zgody, ani współdziałania.
... a jak w spółkach
Nieco inaczej wygląda sytuacja pozostałych przedsiębiorców. Chodzi zwłaszcza o spółki – tym bardziej że jest ich kilka...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta