Kiedy odwołanie lub skargę można złożyć po terminie
Podatnik, który po terminie złoży odwołanie od decyzji czy skargę kasacyjną, może pozbawić się szans na rozpatrzenie sprawy. W wyjątkowych sytuacjach jest jednak możliwe przywrócenie terminu
Wynik sporu z organami podatkowymi często zależy od tego, czy podatnik zwróci uwagę na przepisy proceduralne. W postępowaniu podatkowym oraz przed sądami istotne jest dochowanie przewidzianych w tych przepisach terminów. Wykonanie czynności po terminie może mieć dla podatnika negatywne skutki, np. uchybienie terminowi na wniesienie skargi kasacyjnej będzie skutkować jej odrzuceniem, a niezachowanie terminu na uzupełnienie braków formalnych skargi oznacza pozostawienie jej bez rozpoznania.
Termin można przywrócić
W pewnych sytuacjach wchodzi jednak w grę przywrócenie terminu. Procedura uregulowana w ordynacji podatkowej oraz w ustawie Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi wygląda podobnie. Przywrócenie terminu możliwe jest na wniosek strony. Stosowne podanie/pismo należy wnieść w ciągu siedmiu dni od ustania przyczyny uchybienia terminowi. Jednocześnie należy dopełnić czynności, dla której termin był określony. Najważniejsze jednak, by móc przywrócić termin, jest uprawdopodobnienie, że uchybienie nastąpiło bez winy zainteresowanego.
Wydaje się, że o braku winy w uchybieniu terminowi można mówić tylko wtedy, gdy strona nie mogła usunąć przeszkody nawet przy użyciu największego w danych warunkach wysiłku. Pomocne w określeniu, jakie okoliczności wyłączają winę podatnika, jest bogate orzecznictwo sądowe w tym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta