Informacje
Informacje
Producenci celulozy i papieru domagają się przywrócenia, w drugiej połowie tego roku, ceł na te produkty, aby uchronić przemysł przed zagraniczną konkurencją. Argumentuje się, że chodzi o czas na dokończenie restrukturyzacji przedsiębiorstw, która wymaga wysokich nakładów. Branża celulozowo-papiernicza należy do najbardziej rentownych w kraju.
-- Przemysł ten znajduje się obecnie w trakcie restrukturyzacji i dlatego niezbędna jest jego ochrona. Całkowita likwidacja ceł może stać się jednocześnie likwidacją krajowego przemysłu papierniczego -- powiedział minister Klemens Ścierski, argumentując, że nasi konkurenci, czyli przedsiębiorstwa zachodnie, dostosowywali się do wymagań rynku przez lata.
Minister przyznał, że ochrona celna naszego rynku spowoduje wzrost cen papieru, a tym samym książek, gazet, opakowań. Bez tego jednak, jak podkreślono, krajowy przemysł może nie zdążyć stać się konkurencyjny.
Branża papiernicza, jak wynika z danych GUS, liczy obecnie 102 przedsiębiorstwa o zatrudnieniu powyżej 50 osób (w końcu lat osiemdziesiątych było to 55 zakładów) . 51 proc. firm znajduje się w sektorze prywatnym. W ubiegłym roku wyprodukowano w Polsce ponad 1, 4 mln ton papieru i tektury, o 10, 6 proc. więcej niż w roku poprzednim (produkcja sprzedana zwiększyła się o 17, 7 proc. ). Daje to nam 26 miejsce wśród producentów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta