Pozaprawne funkcje konstytucji
Pozaprawne funkcje konstytucji
Piotr Winczorek
Gdy na początku 1990 roku Sejm i Senat po raz pierwszy przystępowały do prac nad projektami nowej konstytucji RP, powszechne było przekonanie, że musi być to tekst o wyraźnie jurydycznym obliczu. Postulat nadania konstytucji jurydycznego, a nie ideologicznego charakteru podnoszony był zresztą przez znaczną część prawników już wcześniej. Wynikał on z negatywnej oceny uregulowań zawartych w konstytucji PRL z 1952 r. , której treść prawna pozostawała w cieniu proklamacji o propagandowo-ideologicznym zabarwieniu. Odnosiło się to do tych zwłaszcza części konstytucji, które dotyczyły podstaw ustroju państwowego, systemu społeczno-gospodarczego, a także praw i obowiązków obywatelskich. Nowa konstytucja miała być całkowicie pozbawiona takich wad.
Konstytucja norm i wartości
Mówiąc o jurydycznym charakterze konstytucji miano na uwadze to przede wszystkim, aby ujęte w niej postanowienia zawierały wyraźne nakazy, zakazy lub dozwolenia określonych zachowań, skierowane były do jasno wskazanych adresatów działających w ściśle wyznaczonych sytuacjach. Chodziło także o to, aby postanowienia te pozwalały na bezpośrednie dochodzenie przez obywatela przed uprawnionymi organami władzy -- głównie sądami -- zadeklarowanych praw i wolności. Konstytucja w tym ujęciu miała być aktem ascetycznym,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta