Od jakich orzeczeń można wnieść kasację
Od jakich orzeczeń można wnieść kasację
Stanisław Zabłocki
Mija trzeci miesiąc od wejścia wżycie przepisów ustawy z 29 czerwca 1995 r. , zmieniającej m. in. kodeks postępowania karnego (w skrócie: ustawa nowelizacyjna) , na mocy której rewizję nadzwyczajną zastąpiono kasacją. Zrozumiałe jest, iż początki są zawsze trudne, a nowe unormowania powodować mogą wątpliwości interpretacyjne. Jak wykazała praktyka pierwszych tygodni obowiązywania ustawy nowelizacyjnej, chodzi także o znajomość elementarnych kanonów związanych z zakresem funkcjonowania kasacji. Rozmaicie tytułowane pisma, wpływające do Sądu Najwyższego, wykazują, że wątpliwości budzi nawet to, od jakich orzeczeń wnieść można kasację w procesie karnym, a przede wszystkim, czy "zwykły" tryb kasacyjny można stosować do orzeczeń sądów odwoławczych, które uprawomocniły się przed 1 stycznia 1996 r.
W świetle nowych unormowań kasacja -- jako instrument o charakterze nadzwyczajnym -- nie jest jeszcze jednym środkiem odwoławczym w toku instancji, a SN nie działa jako trzecia instancja. Dlatego też -- co do zasady -- kasacja może być wniesiona jedynie od prawomocnego orzeczenia sądu odwoławczego, kończącego postępowanie sądowe.
Jaka treść kryje się za każdym ze słów, którymi operuje art. 463 § 1 k. p. k. ?
Rozszyfrowywanie pojęć...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta