Zielone za zielone
Grubszy portfel Ekofunduszu
Zielone za zielone
Za pieniądze z ekokonwersji ratujemy w kraju wymierającą populację żółwia błotnego, chronimy ostoje rzadkich gatunków ptaków, stawiamy oczyszczalnie na terenach najcenniejszych przyrodniczo, budujemy elektrownie wodne i wiatrowe.
Ekofundusz od trzech lat rozdziela pieniądze darowane Polsce przez jej wierzycieli rządowych z Klubu Paryskiego. Udzielił wsparcia finansowego 139 projektom, wwysokości 146, 9 mln zł (ok. 60 mln dolarów) . Dotacje te stanowiły 20, 9 proc. kosztów tych projektów. Oznacza to, że Ekofundusz uczestniczył w realizacji przedsięwzięć w ochronie środowiska o wartości ok. 700 mln zł (ok. 300 mln dol. ).
W tym roku więcej pieniędzy
Ponadtrzykrotnie wzrosły przychody Ekofunduszu w ub. r. Wyniosły one ok. 27, 5 mln dolarów, wobec 8, 7 mln w roku 1994. Zwiększenie portfela wiązało się z decyzją rządu Stanów Zjednoczonych o zmianie schematu spłat długu Polski. Zamiast dotychczasowego modelu, przewidującego znaczne zwiększenie płatności dopiero po roku 2000, ustalono, że 10 proc. długu przeznaczone na ekokonwersję będzie spłacane równomiernie w całym okresie lat 1995--2010. Zatem od ub. r. roczne raty przekazywane na konto Ekofunduszu wzrastają z 6, 5 mln USD do 24, 2 mln USD. Łącznie z wpłatami wynikającymi z ekokonwersji polskiego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta