Z uśmiechem po wypłatę
Negocjacje płacowe
Z uśmiechem po wypłatę
Wiele osób uważa, że zarabia mniej, niż warta jest ich praca. Z tego powodu pracownicy czują się sfrustrowani, co można poznać między innymi po unikaniu ambitnych zadań, narzekaniu na niesprawiedliwą wycenę i mniejszą podwyżkę, niż otrzymali koledzy zatrudnieni na podobnych stanowiskach.
Właściwie płaca nie jest tylko i wyłącznie odbiciem wartości pracownika. Najczęściej jest wynikiem tego, co pracownikowi udało się uzyskać w trakcie negocjacji płacowych zprzełożonymi. Profesor Joan Hassinger, psycholog z Uniwersytetu Michigan uważa jednak, podobnie jak wielu pracodawców, że to właśnie pensja jest wskaźnikiem wartości pracownika na rynku pracy. Mając chociażby to na względzie warto upominać się o podwyżki i lepszą wycenę pracy u swoich przełożonych. Ten, kto tego nie robi, po prostu zarabia najmniej.
Wycena
Osoba starająca się o pracę w jakiejś firmie sama musi wiedzieć, ile chce zarabiać. Skończyły się czasy, kiedy narzucone przedsiębiorstwom centralnie tabele płac określały ramy, ponad które osoba ookreślonych kwalifikacjach i stażu pracy nie mogła się wybić. Dziś nawet przedsiębiorstwa państwowe mają wolnorynkowe podejście do płac i są bardziej elastyczne, jeśli idzie owynagradzanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta