Nadzór nad łączeniem podmiotów gospodarczych
Nadzór nad łączeniem podmiotów gospodarczych
Lech Bieguński
W okresie, jaki upłynął od wejścia w życie, w maju 1995 r. , znowelizowanej ustawy o przeciwdziałaniu praktykom monopolistycznym (Dz. U. z 1995 r. nr 80, poz. 405) , pojawiły się pytania dotyczące sposobu interpretacji niektórych jej postanowień. Dotyczy to także art. 11, który określa formy łączeń poddanych nadzorowi Urzędu Antymonopolowego, kryteria zgłoszenia zamiaru oraz podmioty zobowiązane do zgłoszenia.
W art. 11 ust. 1 stwierdza się: "Zamiar łączenia podmiotów gospodarczych w wypadkach określonych w ust. 2 i 3 podlega zgłoszeniu Urzędowi Antymonopolowemu w terminie 14 dni od dokonania czynności, z którą ustawa wiąże ten obowiązek".
Kluczowe słowo: zamiar
Słowem kluczowym dla interpretacji art. 11 jest "zamiar". Wyznacza ono nowy zakres kontroli antymonopolowej. Nie kontrolę ex post, jaka istniała przed nowelizacją (w trybie uchylonych art. 4. 1. 3. i 4. 1. 4. ), ale kontrolę ex ante. Ma to istotne konsekwencje. Jedną z nich jest to, że wmomencie dokonywania oceny zamiaru elementy przyszłego stanu docelowego mogą mieć różne fazy dojrzałości.
Przykładowo, przedmiotem kontroli może być zamiar objęcia akcji w podmiocie gospodarczym, który w momencie kontroli jest dopiero w trakcie powstawania. Od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta