Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Informacje

06 kwietnia 1996 | Plus Minus | GH

Informacje

III

NR 83(4337) 6--8 kwietnia 1996

PLUS MINUS

Ex Voto

Gustaw Herling-Grudziński

Palazzi w swoim wielkim słowniku wyjaśnia: "Ex Voto, przedmiot ofiarowany Bogu, Madonnie, Świętemu, jako podzięka za otrzymaną łaskę, per grazia ricevuta". Zanim w kaplicy (czy małym kościele) San Vincenzo obok Dragonei poznałem głębiej rolę iwymowę Ex Voto, szybki i powierzchowny rekonesans odbył się był wiele lat wcześniej w towarzystwie Kota Jeleńskiego. Nie pamiętam daty, lecz było to na pewno wkrótce po moim osiedleniu się w Neapolu. Kot przyjechał do nas na kilka dni. Znał miasto dobrze, spędził wnim zaraz po wojnie trzy lata z rodzicami. Znał i uwielbiał, ulicę Tribunaliuważał za najpiękniejszą na świecie. Dopiero teraz, z jego korespondencji z Jerzym Giedroyciem widzę, że planował napisanie książki o Neapolu.

Nazajutrz po przyjeździe, uświetnionym dwulitrową butlą wina (Kot pił wino jak wodę) , powiedział: "Chodź ze mną jutro na Spaccanapoli, pomożesz mi wykonać polecenie Leonor".

Spaccanapoli znaczy "ulica rozłupująca Neapol" ijest główną, najstarszą arterią miasta, równoległą do Tribunali. Rozłupuje je rzeczywiście na dwie części, biegnie od dworca do kościelnego wzgórza u stóp San Martino. Nazwa jest potoczna, ludowa, a nawet gwarowa,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 719

Spis treści
Zamów abonament