Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kule Pana Boga

06 kwietnia 1996 | Plus Minus | ŁG

Kule Pana Boga

Rozmowa z Karlem Dedeciusem, tłumaczem, twórcą Niemieckiego Instytutu Kultury Polskiej w Darmstadt

Rozmawiamy tuż po prezentacji dwóch pierwszych tomów pańskiego monumentalnego dzieła "Panorama literatury polskiej XX wieku". To olbrzymia praca, nie mająca swojego odpowiednika nigdzie na świecie. Czy sądzi pan, że książka ta, poza wąskim gronem specjalistów, spotka się z zainteresowaniem niemieckich czytelników?

Tego autor nigdy nie wie na pewno, a w szczególności nie można tego przewidzieć w odniesieniu do rynku niemieckiego, gdzie czytelnicy -- jak może nigdzie indziej -- liczą się przede wszystkim z opinią krytyków. Pierwsze tomy pracy ukazały się dopiero tydzień temu i tutaj, na Lipskich Targach Książki, prezentowane były szerszemu gronu czytelników. Na recenzje przyjdzie poczekać jeszcze kilka tygodni, ponieważ te dwa tomy to aż 1200 stron polskiej poezji. Krytycy muszą mieć czas, by to przeczytać, przetrawić. Oczywiście, jeśli recenzenci będą solidnie nad tą książką pracować, często bowiem wydają sądy zaledwie po obejrzeniu okładki i przeczytaniu krótkich not na skrzydełkach.

Od wielu lat promuje pan w Niemczech polską literaturę, ta praca ma jednak charakter wyjątkowy. Pokazuje bowiem w syntetyczny sposób wszystkie ważne wydarzenia w literaturze polskiej ostatniego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 719

Spis treści
Zamów abonament