Zakochane orły
Zakochane orły
Od zarania orzeł imponował człowiekowi odwagą, potęgą i dostojeństwem. Symbolizował męstwo i siłę. W tradycjach kultur plemiennych był uważany za symbol bezpieczeństwa. U Babilończyków, Persów i Hindusów trwał jako symbol najwyższej boskości. Mitologia grecka uczyniła z niego ptaka Zeusa i umieściła w jego szponach pioruny. Z Grecji do Rzymu orzeł dotarł jako znak Jowisza. Stał się symbolem władzy cesarskiej. Upłynęło prawie trzysta lat, gdy wizerunek orła z koroną stał się znakiem państwowym, używanym przez władców całej Polski. Po raz pierwszy uczynił to Przemysław II koronowany w Poznaniu w 1295 r.
Od lat trwa spór wśród naukowców, czy nasze godło narodowe to wizerunek dostojnego orła przedniego czy orła bielika -- naszego największego drapieżnika. Do dziś nauka nie dała jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie.
Prof. Jan Sokołowski, nestor polskiej ornitologii, twierdzi, że protoplastą naszego godła narodowego był orzeł przedni. Prof. Zdzisław Harabin, wybitny nasz przyrodoznawca, uważa, że jest nim orzeł bielik. Ucieleśnia on bowiem wszystkie cechy zawarte w symbolice i polskiej heraldyce. Biel nadana naszemu godłu ma się wywodzić z dawnych wierzeń pogańskich. Dla Słowian kolor biały oznaczał dobro, odwagę, królewskość, zwycięstwo.
Nad Polską fruwa 10 par orłów
Zamieszkują w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta