Wolność i odpowiedzialność
Wolność i odpowiedzialność
Karl R. Popper
Przyszłość jest otwarta. Zależy ona od nas; od nas wszystkich. Zależy od tego, co my i wielu innych ludzi czynimy i czynić będziemy; dziś, jutro i pojutrze. A to, co czynimy i czynić będziemy, zależy z kolei od naszego myślenia; i od naszych życzeń, naszych nadziei, naszych obaw. Zależy od tego, jak widzimy świat i jak oceniamy otwarte możliwości przyszłego.
Oznacza to dla nas wielką odpowiedzialność. I ta odpowiedzialność będzie jeszcze większa, kiedy uświadomimy sobie prawdę, że niczego nie wiemy; albo że wiemy tak niewiele, że upoważnia nas to do oceniania tej małej wiedzy jako "nic". Bo to jest nic, w porównaniu z tym, co musielibyśmy wiedzieć, aby podjąć prawidłowe decyzje.
Pierwszym, który to dostrzegł, był Sokrates. To on powiedział, że mąż stanu powinien być mądry -- dostatecznie mądry, aby wiedzieć, że nic nie wie. Także Platon powiedział, że mąż stanu, a przede wszystkim król, powinien być mądry; ale rozumiał przez to coś zupełnie innego niż Sokrates. Sądził, że królowie powinni być filozofami i chodzić do niego, do Platona, do szkoły, aby uczyć się platońskiej dialektyki -- czegoś w najwyższym stopniu uczonego iskomplikowanego; albo jeszcze lepiej, wiele wiedzący iuczeni filozofowie, jak na przykład on sam, powinni być królami i rządzić światem. Tę propozycję Platon włożył w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta