Archeologia pod gazem
Archeologia pod gazem
Zima skończona, niedługo ruszają terenowe prace archeologiczne poprzedzające budowę transeuropejskiego gazociągu biorącego początek na półwyspie Jamał, biegnącego przez Polskę na odcinku 665 km. Będzie to już drugi sezon prac badawczych. Jesienią ubiegłego roku informowaliśmy o pierwszych wynikach. Przed kolejnym sezonem tych specyficznych wykopalisk w poznańskim Muzeum Archeologicznym odbyła się arcyciekawa sesja, podczas której środowisko naukowe samo sobie zdawało sprawę z dokonań, niedostatków i specyfiki "rurociągowej" archeologii. O szczegółach będziemy mieli okazję informować jeszcze nieraz, dziś garść ogółów.
Poligon
Wprawdzie "wielka rura" nie jest aż tak gruba, ale przy jej układaniu zostaje naruszony pas szerokości 13 m, miejscami zaś dwukrotnie więcej. W sumie, obowiązkiem archeologów jest przebadanie tysięcy hektarów w ciągu krótkiego odcinka czasu, harmonogram prac przy układaniu gazociągu jest przecież nieubłagany i w gruncie rzeczy nie do podważenia. Toteż na taką skalę, w takim tempie jeszcze nigdy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta