Skąd wracasz i dokąd?
Literatura poemigracyjna
Skąd wracasz i dokąd?
Za sprawą Oficyny Lierackiej otrzymaliśmy niemal jednocześnie pozornie odległe gatunkowo, a zarazem (choć po części tylko) bliskie tematycznie książki. W obu problem emigracji odgrywa rolę zasadniczą. Myślę o nagrodzonej przez Fundację Kultury i "bru-Lion" powieści "Schwedenkräuter" Zbigniewa Kruszyńskiego iotomiku poezji Macieja Piotra Prusa "Czy ktoś o mnie pytał? ".
"Tylko dla tych, co żyją, gdzie się urodzili, wszystko jest pewne i tożsame ze sobą; woda woda, kamień w kamień, piach piach. Dla przemieszczonych wszystko pozostaje zagadką nieodgadnioną" -- pisze Zbigniew Kruszyński.
Narrator tej prozy (przypuszczalnie także autor) jest z wykształcenia lingwistą, pracuje jako lektor, ucząc w obcym kraju innego obcego języka: "Stoję wieczorami przed tablicą z rękami szorstkimi od kredy i zastępuję jedne obce słowa drugimi obcymi, ignotum per ignotum".
Są w tej książce interesujące fragmenty poświęcone językowi. Nie mają jednak tego waloru, co "Zagubione w przekładzie" Evy Hoffman i eseje Stanisława Barańczaka "Tablica z Macondo". Barańczak z "Imigracyjnego Syndromu Wieży Babel", jak to nazwał, potrafił uczynić wartość. Napisał w swojej książce, że ów syndrom to "po prostu inna nazwa dla momentu iluminacji, w którym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta