Świetlisty szlak przemocy
WLimie o zamordowanych polskich misjonarzach z dumą mówią: "nasi męczennicy"
Świetlisty szlak przemocy
Bp Józef Życiński
Dziewiątego sierpnia 1991 r. w peruwiańskiej miejscowości Pariacoto, odciętej od świata pasmem wysokich Andów, dwóch polskich misjonarzy o. Zbigniew Strzałkowski (33 lata) i o. Michał Tomaszek (31 lat) zostało rozstrzelanych przez terrorystów z ruchu "Świetlisty szlak" (Sendere luminoso) . Naczelny ideolog ruchu, wówczas wykładowca socjologii na uniwersytecie w Ayacucho, usprawiedliwiał użycie przemocy cytatami z Marksa, pisząc na łamach "El Diario": "Marks naucza nas: religia to opium ludu. Jest to teza obowiązująca zarówno dziś, jak i jutro".
Rozwijając tę tezę, inny ideolog pisał 29 sierpnia 1991 r. na tych samych łamach: "Nie należy łudzić się, że owi dwaj osobnicy. .. byli dobrymi księżulkami z misji franciszkańskiej służącej ubogim. Nic bardziej fałszywego. Trzeba wiedzieć, że spośród wszystkich krajów (. .. ) duchowieństwo polskie realizuje w sposób najbardziej służalczy plany CIA, odkąd jeden z jego przywódców sprawuje szefostwo w Watykanie".
"Świetlisty szlak" chciał objąć swym światłem nie tylko katolików, zniewolonych przez duchowieństwo wykazujące brak szacunku dla zdobyczy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta