Amerykański tytoń "Revelation"
Powstaje film o Romanie Brandstaetterze
Amerykański tytoń "Revelation"
Piotr Kępiński
Roman Brandstaetter, wybitny pisarz i poeta, przed II wojną światową sympatyzował z ruchem syjonistycznym. Publikował poezje. Zajmował się publicystyką. Nawoływał środowiska żydowskie do "strzeżenia własnej tożsamości". Marzył o wyjeździe do Palestyny. Kiedy w końcu znalazł się w Jerozolimie -- odkrył świat chrześcijański. Przeszedł na katolicyzm. Ochrzcił się w Rzymie. Wiele lat swojego życia spędził w Poznaniu. Dziełem jego życia stała się powieść "Jezus z Nazarethu".
Oskarżony w Jerozolimie
Urodził się w Tarnowie w 1906 roku. Studiował w Krakowie. W 1939 roku znalazł się na Litwie. Potem zaś przez Iran i Irak dostał się do Jerozolimy. Tam też debiutował jako dramatopisarz "Kupcem warszawskim", granym po hebrajsku w teatrze Habimah w Tel Awiwie. Po premierze sztuki oskarżono autora o antypolonizm.
-- Brandstaetter nie miał oczywiście nic wspólnego z tendencjami antypolskimi, a sztuka, tak naprawdę, wymierzona była przeciwko antysemitom -- mówi Jan Grzegorczyk, redaktor miesięcznika "W drodze" oraz autor scenariusza do realizowanego obecnie filmu dokumentalnego o Brandstaetterze.
Okazało się, że reżyser "Kupca warszawskiego" nadinterpretował tekst niezgodnie z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta