Ustawa psychiatryczna w praktyce
Ustawa psychiatryczna w praktyce
Rozmowa z Tadeuszem Cyskiem, sędzią wizytatorem Sądu Wojewódzkiego w Łodzi
Niedawno minął rok obowiązywania ustawy o ochronie zdrowia psychicznego, która wprowadziła nadzór i kontrolę sądu nad hospitalizacją chorych przy stosowaniu przymusu leczenia. Jak ocenia pan ten rok w działalności sądów opiekuńczych okręgu łódzkiego?
Był to niewątpliwie czas bardzo intensywnego wdrażania ustawy przez sędziów oraz pracowników psychiatrycznej opieki zdrowotnej i dopracowywania w miarę przejrzystych zasad postępowania przy wciąż licznych wątpliwościach interpretacyjnych. Moim zdaniem ustawa została zapisana językiem trudnym nawet dla prawników, tym bardziej więc dla lekarzy i pracowników socjalnych.
Akceptując myśl przewodnią tego aktu prawnego, muszę stwierdzić, że z punktu widzenia praktyki niektóre ze szczegółowych rozwiązań budzą wątpliwości. Źle się też stało, że akty wykonawcze do ustawy ukazywały się z tak dużym opóźnieniem. Dość przypomnieć, że rozporządzenie ministra zdrowia i opieki społecznej regulujące sposób działania szpitala psychiatrycznego ukazało się dopiero 23 listopada 1995 r. , dziesięć miesięcy od wejścia w życie przepisów samej ustawy. W tym okresie szpitale mogły więc stosować...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta