Czysto, jak w hucie
W Częstochowie nowe systemy
Czysto, jak w hucie
Przez ponad pół wieku huta "Częstochowa" truła ludzi, miasto i przyrodę. Była nieekonomiczna. Wysoka energochłonność i mała efektywność produkcji zadecydowały o konieczności podjęcia w połowie lat 80. pełnej modernizacji zakładu. W początkowym okresie prowadzona ona była pod nazwą "3 x E": ekologia, energetyka, ekonomia.
Huta jako jedna z pierwszych w Polsce rozpoczęła proces restrukturyzacji i modernizacji oparty na własnym programie, finansowany z własnych środków. -- Jego efektem będzie -- mówi inż. Andrzej Ociepa, pełnomocnik dyrektora ds. systemów ekologicznych -- przyjazna środowisku minihuta o pełnym i zamkniętym cyklu produkcyjnym, nowocześnie zorganizowana i zarządzana, wyposażona w nowoczesne technologie metalurgiczne produkująca wyroby finalne o standardach światowych. Nastąpi to na przełomie wieków, stąd też nazwa "Minihuta 2000".
Wszędzie na świecie (w rozwiniętych krajach) ministalownie stosujące piece elektryczne wypierają tradycyjne hutnicze giganty. Nie są one w stanie konkurować z nimi ani pod względem kosztów, ani jakości wytwarzanych wyrobów.
Od kuźnic dymarskich....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta