Naukowcy zastąpili jubilerów
Naukowcy zastąpili jubilerów
Diamenty przestały być wyłączną domeną jubilerów, co więcej, w tej dziedzinie jubilerzy zostali zepchnięci na margines. Obecnie diamentami naprawdę poważnie zajmują się naukowcy. Te piękne kamienie coraz rzadziej zdobią piękne dekolty, coraz częściej znęcają się nad nimi uczeni. Na całym świecie prowadzone są poważne i kosztowne badania nad ich właściwościami. Diament jest zarazem najtwardszym i najmniej ściśliwym ze wszystkich znanych materiałów; jest przewodnikiem ciepła pięciokrotnie lepszym od miedzi; jest jedną z najbardziej przezroczystych stałych substancji, zwłaszcza dla promieni ultrafioletowych i podczerwonych.
Diamenty naturalne
powstały przed 3, 3 miliardami lat, głęboko, pod kolosalnym ciśnieniem. Z tego powodu dla geofizyków są niczym księga zawierająca informacje o ewolucji naszej planety. Diament -- przezroczsty, twardy i stabilny chemicznie -- jest poszukiwanym komponentem urządzeń optycznych pracujących w trudnych warunkach: w sondach kosmicznych, w spektroskopach do badań atmosfery, w endoskopach chirurgicznych, w laserach.
Z diamentów korzysta medycyna. Ponieważ posiadają one bardzo stabilną strukturę atomową, można z nich uzyskać ostrza grubości...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta