Ponownie o regionalizacji Polski
Ponownie o regionalizacji Polski
Lech Mażewski
Minister Leszek Miller, szef URM, swoimi wypowiedziami na temat 12 nowych województw, które miałyby stanowić rusztowanie państwa, ponownie, choć zapewne mimo woli, wywołał temat regionalizacji Polski. Jakiekolwiek decyzje w tej sprawie zapadną -- stanie się to zapewne dopiero po wyborach parlamentarnych, a więc chyba nie wcześniej niż na wiosnę 1998 roku. Mamy zatem co najmniej dwa lata na dyskusję o modelu ustroju terytorialnego kraju.
Punktem wyjścia dla takiej dyskusji musi być jednak przypomnienie przebiegu i rezultatów bitwy o regiony, jaką podjął rząd Jana K. Bieleckiego w 1991 roku.
Jak regionalizować Polskę?
16 lutego 1991 roku w Poznaniu na sesji Krajowego Sejmiku Samorządu Terytorialnego premier Bielecki ogłosił, że wstępna propozycja nowego ustroju terytorialnego Polski zakłada istnienie 10 -- 12 jednostek, odpowiadających wielkością zachodnioeuropejskim regionom.
Logicznym uzupełnieniem propozycji przestrzennych Jana K. Bieleckiego była moja idea, aby ustrój terytorialny Polski oprzeć na zasadzie powszechnej autonomii terytorialnej. Bo jeśli polskie regiony mają być duże, to niech posiadają realne uprawnienia. Gwarancję taką daje region autonomiczny.
Przedmiotem prac rządowego zespołu do opracowywania koncepcji zmian w organizacji terytorialnej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta