Pamiętaj, że nadmiernie wysokie wynagrodzenie jest niezgodne z prawem
Ustalenie w umowie o pracę wygórowanej pensji może być uznane przez ZUS za sprzeczne z zasadami współżycia społecznego i przez to nieważne
Zasadniczo strony stosunku pracy mają swobodę w ustalaniu wysokości wynagrodzenia pracownika. Jest to bowiem kwestia wewnętrznych ustaleń stron. W wyjątkowych sytuacjach może to jednak podlegać ocenie ZUS oraz sądu pod względem zgodności z zasadami współżycia społecznego. Wynika to z faktu, że wysokość wynagrodzenia za pracę wpływa także na wysokość świadczeń z ubezpieczeń społecznych i w tym zakresie należy uznać obowiązywanie odmiennych zasad.
Orzecznictwo sądowe
W orzecznictwie Sądu Najwyższego utrwalony jest pogląd, że ustalenie rażąco wysokiego wynagrodzenia za pracę może być w konkretnych okolicznościach uznane za nieważne jako dokonane z naruszeniem zasad współżycia społecznego, polegającym na świadomym osiąganiu nieuzasadnionych korzyści z systemu ubezpieczeń społecznych kosztem innych uczestników tego systemu.
Podstawę prawną tego poglądu stanowi art. 58 § 2 i 3 k.c. w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta