Zaliczka, użyczenie i refaktura
Zaliczka, użyczenie i refaktura
Rozmowa z prof. dr. hab. Witoldem Modzelewskim
W poprzedniej rozmowie mówiliśmy o czynnościach podlegających i nie podlegających opodatkowaniu. Nie odnieśliśmy się jednak do trzech szczegółowych zagadnień, które w tej dziedzinie mają znaczenie praktyczne. Chodzi o zaliczkę, użyczenie oraz refakturę.
Zaliczka, przedpłata czy rata, czyli otrzymanie przez podatnika pieniędzy przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi, podlega opodatkowaniu, gdy wynosi to przynajmniej połowę ceny. Wtedy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą przyjęcia zapłaty.
Czy chodzi o połowę ceny brutto czy netto?
Problem ten od dawna był przedmiotem sporu. § 41 rozporządzenia ministra finansów z 21 grudnia 1995 r. rozstrzygnął tę kwestię jednoznacznie: bierze się pod uwagę ceny brutto. Obowiązek podatkowy istnieje zatem tylko wówczas, gdy przekazana kontrahentowi zaliczka przekroczy 50 proc. ceny brutto. Od tej zaliczki lub sumy zaliczek, które dają razem połowę ceny brutto, należy obliczać VAT, który jest "zawarty" w tej kwocie.
Jaka będzie jego stawka?
Taka, jaką stawką opodatkowany jest towar lub usługa zaliczkowana. Nie ma żadnej odrębnej stawki dla zaliczki.
A co z zaliczką, która jest niższa od 50 proc. ceny brutto usługi lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta