Okruchy świata, którego już nie ma
Wystawa "I ciągle widzę ich twarze" w Zachęcie
Okruchy świata, którego już nie ma
Jerzy Wójcik
Warszawska Zachęta prezentuje wielką pokonkursową wystawę fotografii "I ciągle widzę ich twarze". Czterysta zdjęć wybranych z siedmiu tysięcy nadesłanych na konkurs z kraju i zagranicy opowiada o świecie, którego już nie ma. W XVIII w. na ziemiach polskich żyło prawdopodobnie trzy czwarte wszystkich Żydów świata. Przed wojną mieszkało ich w Polsce ok. 3, 5 miliona. Holocaust przeżyli tylko nieliczni. Mimo zawieruchy wojennej i migracji ludów w domowych albumach Polaków ocalały okruchy tamtego sąsiedzkiego, może trochę odmiennego, świata. Dzieje większości zdjęć nadesłanych na wystawę są często niezwykłe, prawie tak niecodzienne jak losy postaci z fotografii.
-- Zaproszenie na wernisaż zawiera reprodukcję zdjęcia z rodzinnej kolekcji. Dwoje młodych ludzi w sepii -- to Jacek Goldman i jego siostra Wanda. Jest data: Kraków 1924 r. W Zachęcie można o tym zdjęciu dowiedzieć się więcej. "Moja matka Wanda Meloch z domu Goldman zginęła w Białymstoku po wkroczeniu Niemców latem 1941. Jacek wyszedł z getta warszawskiego, by walczyć wpartyzantce, i ślad po nim zaginął. Zdjęcie otrzymałam z Nowego Jorku" -- objaśnia nadesłaną pamiątkę warszawska dziennikarka Katarzyna Meloch.
Cztery sale...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta