Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Okruchy świata, którego już nie ma

20 kwietnia 1996 | Plus Minus | JW

Wystawa "I ciągle widzę ich twarze" w Zachęcie

Okruchy świata, którego już nie ma

Jerzy Wójcik

Warszawska Zachęta prezentuje wielką pokonkursową wystawę fotografii "I ciągle widzę ich twarze". Czterysta zdjęć wybranych z siedmiu tysięcy nadesłanych na konkurs z kraju i zagranicy opowiada o świecie, którego już nie ma. W XVIII w. na ziemiach polskich żyło prawdopodobnie trzy czwarte wszystkich Żydów świata. Przed wojną mieszkało ich w Polsce ok. 3, 5 miliona. Holocaust przeżyli tylko nieliczni. Mimo zawieruchy wojennej i migracji ludów w domowych albumach Polaków ocalały okruchy tamtego sąsiedzkiego, może trochę odmiennego, świata. Dzieje większości zdjęć nadesłanych na wystawę są często niezwykłe, prawie tak niecodzienne jak losy postaci z fotografii.

-- Zaproszenie na wernisaż zawiera reprodukcję zdjęcia z rodzinnej kolekcji. Dwoje młodych ludzi w sepii -- to Jacek Goldman i jego siostra Wanda. Jest data: Kraków 1924 r. W Zachęcie można o tym zdjęciu dowiedzieć się więcej. "Moja matka Wanda Meloch z domu Goldman zginęła w Białymstoku po wkroczeniu Niemców latem 1941. Jacek wyszedł z getta warszawskiego, by walczyć wpartyzantce, i ślad po nim zaginął. Zdjęcie otrzymałam z Nowego Jorku" -- objaśnia nadesłaną pamiątkę warszawska dziennikarka Katarzyna Meloch.

Cztery sale...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 731

Spis treści
Zamów abonament