Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przegrana milczącej rewolucji

20 kwietnia 1996 | Plus Minus | IK

Listopadowe przesłanie

Przegrana milczącej rewolucji

1

. Dzień wyborczego zwycięstwa Aleksandra Kwaśniewskiego stał się dla jednych dniem pogrzebu antykomunistycznej, liberalno-demokratycznej wizji Polski, dla drugich -- dniem tryumfu nad ("kontrrewolucyjną") "Solidarnością". Zapewne należy wspomnieć o "tych trzecich", którzy głosowali nie tyle na Kwaśniewskiego, ile przeciw Wałęsie, iktórych symboliczne znaczenie własnego wyboru wcale nie interesowało. Ale ich postawa potwierdza to, co stanowi istotę poczucia klęski i nastroju pogrzebu: moralną przegraną symbolicznej "Solidarności", czyli idei budowania Polski nowej, oddzielonej od trujących miazmatów "realnego socjalizmu", który się sam przecież rozłożył.

Kilka lat temu "realny socjalizm" okazał się "nie-realny" nawet dla samego siebie. Można powiedzieć, nareszcie! I można byłoby długo wyliczać wszystkie moralne i realne straty, jakie z powodu jego długowieczności poniosła Polska i kolejne pokolenia Polaków. Dla wielu wolność i demokratyczne zmiany przyszły jakby za późno -- "realny socjalizm" zapisał bowiem własną, często krwawą ręką ludzkie biografie. Za klęskę komunizmu i rozkład "realnego socjalizmu" zapłaciło swymi życiowymi biografiami niejedno pokolenie, zbyt teraz stare, aby...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 731

Spis treści
Zamów abonament