Przegrana milczącej rewolucji
Listopadowe przesłanie
Przegrana milczącej rewolucji
1
. Dzień wyborczego zwycięstwa Aleksandra Kwaśniewskiego stał się dla jednych dniem pogrzebu antykomunistycznej, liberalno-demokratycznej wizji Polski, dla drugich -- dniem tryumfu nad ("kontrrewolucyjną") "Solidarnością". Zapewne należy wspomnieć o "tych trzecich", którzy głosowali nie tyle na Kwaśniewskiego, ile przeciw Wałęsie, iktórych symboliczne znaczenie własnego wyboru wcale nie interesowało. Ale ich postawa potwierdza to, co stanowi istotę poczucia klęski i nastroju pogrzebu: moralną przegraną symbolicznej "Solidarności", czyli idei budowania Polski nowej, oddzielonej od trujących miazmatów "realnego socjalizmu", który się sam przecież rozłożył.
Kilka lat temu "realny socjalizm" okazał się "nie-realny" nawet dla samego siebie. Można powiedzieć, nareszcie! I można byłoby długo wyliczać wszystkie moralne i realne straty, jakie z powodu jego długowieczności poniosła Polska i kolejne pokolenia Polaków. Dla wielu wolność i demokratyczne zmiany przyszły jakby za późno -- "realny socjalizm" zapisał bowiem własną, często krwawą ręką ludzkie biografie. Za klęskę komunizmu i rozkład "realnego socjalizmu" zapłaciło swymi życiowymi biografiami niejedno pokolenie, zbyt teraz stare, aby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta