Czasem wydaną przez wójta decyzję należy uchylić
Decyzje, od których przysługuje zażalenie, mogą zostać uznane za nieważne. Dotyczy to również zaskarżalnych postanowień wydanych w toku postępowania
Organ administracji publicznej załatwia sprawę przez wydanie decyzji. Taka jest zasada, od której wyjątki przewidziane być muszą w przepisach prawa. Decyzje rozstrzygają sprawę merytorycznie w całości lub w części albo w inny sposób kończą sprawę w danej instancji.
W niektórych sytuacjach możliwe jest stwierdzenie nieważności decyzji. Przewiduje je art. 156 kodeksu postępowania administracyjnego (k.p.a.). Ma to miejsce w sytuacjach, w których wydana decyzja jest dotknięta ciężką wadą. Jak wynika z orzecznictwa sądów administracyjnych, stwierdzenie nieważności decyzji administracyjnej jest wyjątkiem od ogólnej zasady ich stabilności. Może nastąpić jedynie w sytuacji, gdy decyzja jest w sposób niewątpliwy dotknięta przynajmniej jedną z wad wymienionych w art. 156 § 1 k.p.a. (wyrok NSA z 5 lutego 1988 r. sygn. akt IV SA 948/87).
Jakie są to wady
Przytoczony przepis wymienia ich aż siedem. Stwierdzenie nieważności decyzji może zatem nastąpić tylko w sytuacji, w której została ona wydana z naruszeniem przepisów o właściwości, bez podstawy prawnej lub z rażącym naruszeniem prawa. Ponadto nieważność stwierdzić należy, jeżeli decyzja:
- dotyczy sprawy już poprzednio rozstrzygniętej inną decyzją ostateczną, ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta