Wojna w Afganistanie: faza schyłkowa
W kilku światowych stolicach trwają intensywne przygotowania do wyjścia z Afganistanu. Jak to zrobić z twarzą – zastanawia się publicysta „Rzeczpospolitej”
Gdy w krótkim czasie trzech polskich żołnierzy traci życie w Afganistanie, zawsze znajdą się politycy, którzy zechcą to wykorzystać – zazwyczaj w niezbyt chwalebny sposób.
Nie oznacza to jednak, że należy przejść nad ich argumentami do porządku dziennego.
Owszem, w takich przypadkach werbalny populizm sięga zenitu, lecz musimy pamiętać o jednym: premierzy i prezydenci lubią takie wojny, które da się wygrać; nie lubią zaś uczestniczyć w pogrzebach żołnierzy i składać kondolencji ich rodzinom. Jeśli zaś mają w perspektywie wybory, starają się jak najbardziej ograniczyć negatywne skutki uboczne udziału w militarnej operacji za granicą.
A kalendarz wyborczy w Europie skłania raczej do smutnej refleksji: w najbliższym czasie możemy oczekiwać zmasowanej rejterady z Afganistanu. W Berlinie i Londynie trwa już dyskusja o tym, jak się wycofać i jednocześnie zachować twarz, natomiast obecność polskich wojsk w Ghazni może się stać ofiarą przyszłorocznej batalii o prezydenturę.
Merkel musi się bronić
Zacznijmy od Niemiec, w których wybory odbędą się już za dwa tygodnie. Do niedawna wydawało się, że sprawa zaangażowania Bundeswehry w Afganistanie będzie raczej drugoplanowym tematem kampanii. Jeden człowiek sprawił, że stało się inaczej.
Na początku września pułkownik Georg Klein pochopnie wysłał samoloty do ataku na oddział talibów,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta