Kto może uniknąć rozliczania VAT
Podatnicy zwolnieni podmiotowo od VAT powinni cały czas monitorować wartość przychodów. Muszą bowiem wychwycić moment, kiedy ich sprzedaż przekroczy 50 tys. zł
Zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy o VAT zwalnia się od podatku podmioty, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym 50 000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku – jest to jednak istotne tylko dla podatników czynnych, którzy chcą ponownie skorzystać ze zwolnienia. To dlatego, że zwolnieni nie ewidencjonują podatku.
Usługi wykonane za granicą
Obliczając wysokość sprzedaży zobowiązującej do rejestracji VAT, nie bierze się pod uwagę usług opodatkowanych za granicą. To dlatego, że art. 113 ust. 1 ustawy o VAT nakazuje uwzględniać tylko sprzedaż opodatkowaną. Potwierdza to m.in. interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 31 lipca 2008 r. (IP-PP2-443-790/08-2/AZ). Z wnioskiem zwrócił się przedsiębiorca, który rozpoczął działalność gospodarczą w marcu 2006 r. Podatek dochodowy opłacał w formie ryczałtu. Jednocześnie w momencie założenia firmy wybrał zwolnienie od VAT. Podatnik zajmuje się wykonywaniem robót budowlanych. Świadczy je nie tylko w Polsce, ale i w Niemczech. Usługi budowlano-wykończeniowe świadczone za granicą nie są opodatkowane VAT w Polsce. Wynika to z art. 27 ustawy o VAT.
Izba skarbowa potwierdziła, że z tego powodu wartości usług świadczonych w Niemczech nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta