Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

(Nie) bezpieczne budynki

20 maja 1996 | Nieruchomości, budownictwo | EZ

Gaz pod nadzorem

(Nie) bezpieczne budynki

W Polsce gaz dociera do ok. 6, 5 mln indywidualnych odbiorców, głównie gospodarstw domowych. Spośród 4, 9 mln budynków mieszkalnych, do sieci gazowej przyłączonych jest ok. 1, 4 mln. Eksperci, którzy przeprowadzali w kraju wyrywkowe badania, oceniają, że w ok. 0, 5 mln tych budynków, instalacja gazowa powinna być zmodernizowana -- przestarzałe i wyeksploatowane urządzenia muszą być zastąpione bardziej nowoczesnymi.

Winna nie tylko zima

Tegoroczna ciężka zima spowodowała wyjątkowo dużą liczbę wybuchów gazu. Eksperci z Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, uważają, że przy niskich temperaturach wzrasta niezbezpieczeństwo wybuchu spowodowane migracją gazu do budynku bezpośrednio z nieszczelnej sieci gazowej. Zmarznięty grunt uniemożliwia przedostawanie się gazu do atmosfery i może powodować ruchy przewodów ipękanie spawów w rurach. Migrujący z nieszczelnej sieci gaz może gromadzić się w pomieszczeniach budynku, a po osiągnięciu stężęnia wybuchowego, najmniejsza nawet iskra, np. z wyłącznika elektrycznego, powoduje wybuch. Cztery znane przypadki wybuchów spowodowane były właśnie takimi zjawiskami.

Przyczyną ośmiu zarejestrowanych w Polsce przypadków wybuchu gazu była niewłaściwa eksploatacja budynku. Użytkownicy coraz częściej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 757

Spis treści
Zamów abonament