(Nie) bezpieczne budynki
Gaz pod nadzorem
(Nie) bezpieczne budynki
W Polsce gaz dociera do ok. 6, 5 mln indywidualnych odbiorców, głównie gospodarstw domowych. Spośród 4, 9 mln budynków mieszkalnych, do sieci gazowej przyłączonych jest ok. 1, 4 mln. Eksperci, którzy przeprowadzali w kraju wyrywkowe badania, oceniają, że w ok. 0, 5 mln tych budynków, instalacja gazowa powinna być zmodernizowana -- przestarzałe i wyeksploatowane urządzenia muszą być zastąpione bardziej nowoczesnymi.
Winna nie tylko zima
Tegoroczna ciężka zima spowodowała wyjątkowo dużą liczbę wybuchów gazu. Eksperci z Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, uważają, że przy niskich temperaturach wzrasta niezbezpieczeństwo wybuchu spowodowane migracją gazu do budynku bezpośrednio z nieszczelnej sieci gazowej. Zmarznięty grunt uniemożliwia przedostawanie się gazu do atmosfery i może powodować ruchy przewodów ipękanie spawów w rurach. Migrujący z nieszczelnej sieci gaz może gromadzić się w pomieszczeniach budynku, a po osiągnięciu stężęnia wybuchowego, najmniejsza nawet iskra, np. z wyłącznika elektrycznego, powoduje wybuch. Cztery znane przypadki wybuchów spowodowane były właśnie takimi zjawiskami.
Przyczyną ośmiu zarejestrowanych w Polsce przypadków wybuchu gazu była niewłaściwa eksploatacja budynku. Użytkownicy coraz częściej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta