Uznanie wyroków polskich sądów w Niemczech
Uznanie wyroków polskich sądów w Niemczech
Daniel Weyde
W artykule "Zlecenie dla klienta z Niemiec wykonane, a pieniędzy nie ma" ("Rz" z 5 lutego 1996 r. ) Zbigniew Michałowski omawia możliwości polskich przedsiębiorców dochodzenia swych praw wobec niemieckich klientów, którzy nie zapłacili za zakupione towary lub usługi. Niestety, temat jest aktualny, gdyż coraz częściej zdarzają się wypadki wykorzystywania przez niemieckich handlowców łatwowierności polskich sprzedawców lub zleceniobiorców, którzy mają potem trudności w wyegzekwowaniu należności za granicą.
We wspomnianym artykule autor stawia pytanie, czy polscy przedsiębiorcy mogą prowadzić proces przeciwko niemieckiemu dłużnikowi przed sądem w Polsce i czy niemiecki komornik, do którego w końcu sprawa musi trafić, uzna decyzję polskiego sądu. Odpowiedź autora, że bywa z tym różnie, wymaga uzupełnienia.
Nie komornik decyduje, czy uznać orzeczenie polskiego sądu, czy też nie. Niemiecki komornik (lub inny organ egzekucyjny) tylko przeprowadza egzekucję, jeżeli tytułowi egzekucyjnemu nadano niemiecką klauzulę wykonalności. Orzeczeniom sądów zagranicznych nadaje się natomiast klauzulę wykonalności dopiero po stwierdzeniu ich wykonalności przez sąd niemiecki. Według art. 722 ust. 1 niemieckiego kodeksu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta