Związkowa reprezentacja zatrudnionych
Nowe przepisy kodeksu pracy
Związkowa reprezentacja zatrudnionych
Funkcjonowanie związków zawodowych w ostatnich kilku latach określają dwa zjawiska. Po pierwsze -- znaczne rozdrobnienie ruchu związkowego, tzn. wielkość organizacji związkowych w zakładzie pracy, po drugie umiarkowany poziom tzw. uzwiązkowienia, co oznacza, iż znaczna rzesza zatrudnionych nie należy do związków zawodowych. Oba mają istotny wpływ zarówno na treść regulacji prawnej, jak i praktykę współdziałania pracodawcy ze związkami zawodowymi.
Klarowna i efektywna regulacja prawna na ten temat jest potrzebna, bo prawo pracy przewiduje wcale liczne i istotne dla sfery indywidualnych stosunków pracy sytuacje, w których wymagane jest współdziałanie pracodawcy ze związkami zawodowymi. Chodzi zwłaszcza o konsultowanie zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę na czas nie określony, czy też umowy o pracę bez wypowiedzenia; rozpatrywanie sprzeciwu od nałożonej kary porządkowej itd. Fakt, że ustawodawca w ramach nowelizacji kodeksu pracy dokonanej wustawie z 2 lutego 1996 r. (Dz. U. nr 24, poz. 110) w istotny sposób zmodyfikował zasady omawianego tu współdziałania, przewidziane także w ustawie z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz. U. nr 55, poz. 234 ze zm. ), świadczy o ujemnej ocenie dotychczasowych unormowań i ukształtowanej na ich podstawie praktyki....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta