Samorządowa gąbka
Torfowiska orawsko-nowotarskie
Samorządowa gąbka
Torfowiska wysokie w Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej są unikatem w skali europejskiej. Gigantyczna torfowa gąbka nasączona wodą, powstała 10 tysięcy lat temu. Dziś jest zdewastowana. Schną lasy, zanikają wody gruntowe. Górale wołają o pomoc. Pomysł jest taki: stworzyć park krajobrazowy, ale nie państwowy, nie prywatny, lecz samorządowy; chronić przyrodę i zarabiać na niej.
Poza Kotliną Orawsko-Nowotarską duże połacie torfowisk wysokich, czyli wystających ponad poziom gruntu wytworów ery holocenu, można spotkać w Europie tylko w Skandynawii. Górale nazywają te torfowiska "puścinami". Jak obliczono zajmują one 1150 hektarów. Tylko 50 hektarów znajduje się pod ochroną; rezerwat "Bór na Czerwonym" został ustanowiony w 1957 roku. Pozostałe torfowiska -- jak twierdzi Wojewódzka Komisja Ochrony Przyrody w Nowym Sączu -- są w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta