Czy powinniśmy mieć samodzielną politykę bezpieczeństwa
Czy powinniśmy mieć samodzielną politykę bezpieczeństwa
Jerzy J. Milewski
Postawione pytanie można by traktować jako retoryczne, gdyby nie fakt, że -- niezależnie od werbalnych deklaracji -- tego typu wątpliwości pojawiają się wcale nie tak rzadko przy różnego rodzaju dyskusjach i prezentacjach stanowisk na tematy związane z kwestią bezpieczeństwa. Zanim przejdę do przedstawienia kilku refleksji na powyższy temat, chciałbym przypomnieć pojęcie bezpieczeństwa państwa, którym operują "Założenia polskiej polityki bezpieczeństwa": Współczesna treść pojęcia bezpieczeństwa państwa obejmuje zarówno kwestie polityczne i militarne, jak i aspekty gospodarcze, ekologiczne, społeczne i etniczne. Wydaje się, że przytoczone sformułowanie trafnie oddaje złożoność problematyki zawartej w kluczowej dla tego artykułu koncepcji bezpieczeństwa.
O polityce bezpieczeństwa w aspekcie międzynarodowym
Odnoszę czasem wrażenie, że dla niektórych osób przyjęcie Polski do NATO stanowi cel ostateczny i kres naszego myślenia o bezpieczeństwie kraju. Mam nadzieję, że nie muszę przypominać w tym miejscu głoszonego przeze mnie od lat przekonania o konieczności przynależności naszego kraju do sojuszu północnoatlantyckiego. Nie mogę jednak nie skrytykować postrzegania paktu jako swego rodzaju doskonale zabezpieczonej warowni, do której...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta