Uczniowie czarnoksiężnika
Za Odrą
Uczniowie czarnoksiężnika
"Niemcy są, w porównaniu ze Szwecją, łagodnym przypadkiem socjalnego rynku -- pisał w 1991 roku Gerard Radnitzky, profesor filozofii nauki na uniwersytecie w Trewirze, członek Mont Pélerin Society. -- Socjaldemokratyczna wizja z jej pełzającym socjalizmem nie przeżarła materii społecznej do końca tak jak w Szwecji. (. .. ) Historia Niemiec jest wybornym przykładem korporacyjnego i etatystycznego środowiska i w tym względzie wyprzedza Niemcy tylko Francja. Jest to ogólna prawda w odniesieniu do XIX i XX wieku. Okres tak zwanego niemieckiego cudu gospodarczego -- od 1948 r. do, najwyżej, końca lat 50. stanowi wyjątek. Poza tym kraj dryfował powoli od wolnego prywatnego rynku, a ten trend, został przerwany na krótko przez wątłe deregulacje w roku 1982. Obecnie Niemcy są rządzone de facto przez koalicję dwóch partii socjaldemokratycznych, CDU i SPD".
Dziś w Niemczech toczy się dyskusja na temat programu oszczędnościowego rządu, planowanych cięć w systemie państwa opiekuńczego i wszyscy mówią o jednym, o zamachu na socjalną gospodarkę rynkową. Często można odnieść wrażenie, że uczestnicy tej dyskusji nie bardzo wiedzą, o czym mówią, to znaczy nie mają sprecyzowanej definicji tego pojęcia. Ponieważ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta