Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Uczniowie czarnoksiężnika

20 maja 1996 | Ekonomia | MR

Za Odrą

Uczniowie czarnoksiężnika

"Niemcy są, w porównaniu ze Szwecją, łagodnym przypadkiem socjalnego rynku -- pisał w 1991 roku Gerard Radnitzky, profesor filozofii nauki na uniwersytecie w Trewirze, członek Mont Pélerin Society. -- Socjaldemokratyczna wizja z jej pełzającym socjalizmem nie przeżarła materii społecznej do końca tak jak w Szwecji. (. .. ) Historia Niemiec jest wybornym przykładem korporacyjnego i etatystycznego środowiska i w tym względzie wyprzedza Niemcy tylko Francja. Jest to ogólna prawda w odniesieniu do XIX i XX wieku. Okres tak zwanego niemieckiego cudu gospodarczego -- od 1948 r. do, najwyżej, końca lat 50. stanowi wyjątek. Poza tym kraj dryfował powoli od wolnego prywatnego rynku, a ten trend, został przerwany na krótko przez wątłe deregulacje w roku 1982. Obecnie Niemcy są rządzone de facto przez koalicję dwóch partii socjaldemokratycznych, CDU i SPD".

Dziś w Niemczech toczy się dyskusja na temat programu oszczędnościowego rządu, planowanych cięć w systemie państwa opiekuńczego i wszyscy mówią o jednym, o zamachu na socjalną gospodarkę rynkową. Często można odnieść wrażenie, że uczestnicy tej dyskusji nie bardzo wiedzą, o czym mówią, to znaczy nie mają sprecyzowanej definicji tego pojęcia. Ponieważ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 757

Spis treści
Zamów abonament