Przedsiębiorca nie wrzuci w koszty wynagrodzenia dla żony
Przepisy ustawy o PIT nie pozostawiają złudzeń. Nie jest kosztami wartość własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci, a w spółkach cywilnych lub osobowych spółkach handlowych – także małżonków i małoletnich dzieci wspólników
Zasada ta wynika z art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. I choć przepis jest jasny, podatnicy często mają wątpliwości, o czym świadczą liczne interpretacje podatkowe.
Pensja wcale, składki tylko w części
Ustawodawca we wspomnianym przepisie posłużył się wyrażeniem „wartość własnej pracy”, które nie zostało zdefiniowane na potrzeby podatku dochodowego. Zdaniem fiskusa „użyte pojęcie wskazuje, że chodzi tu o wartość wszelkiego rodzaju pracy świadczonej przez ściśle określone osoby na rzecz zatrudniających je podmiotów prowadzących działalność gospodarczą.
Natomiast zakres tego pojęcia nie obejmuje innych należności, które obciążają pracodawcę w związku z zatrudnieniem wskazanych osób. Wartość pracy świadczonej przez małżonka wspólnika będzie wyznaczać wysokość przyznanego mu wynagrodzenia” (interpretacja Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 3 grudnia 2009 r., ITPB1/415-743/09/PSZ).
A zatem czego nie wrzucimy w koszty: czy tylko pensji dla współmałżonka czy też składek płaconych od niej przez pracodawcę? Z tym pytaniem zwróciła się do nas podatniczka, która w prowadzonej działalności gospodarczej zatrudnia męża.
Twierdziła, że wynagrodzenie męża za pracę nie stanowi kosztów uzyskania przychodów prowadzonej przez nią działalności gospodarczej. Kosztami są tylko składka ZUS,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta