Można odmówić urlopu na żądanie
Pracodawca jest zobowiązany udzielić na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym do czterech dni urlopu w roku kalendarzowym. Obowiązek ten nie jest jednak bezwzględny
Istota urlopu na żądanie polega na szczególnym trybie jego udzielania – odmiennie od zasad ustalania terminu urlopu wypoczynkowego określonych w art. 163 k.p. Oznacza to, że pracownik decyduje, kiedy chce skorzystać z czterech dni urlopu na żądanie. Będzie to zgodne z art. 1672 k.p. Przy czym owe cztery dni mogą stanowić urlop jedno-, dwu-, trzy- lub czterodniowy.
Termin urlopu wypoczynkowego ustala pracodawca w planie urlopów, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Jeśli pracodawca nie ma obowiązku sporządzania planu urlopów, wówczas termin urlopu ustala w porozumieniu z pracownikiem.
Dla kogo
Z urlopu na żądanie może skorzystać każdy pracownik, któremu przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego. Dodatkowym warunkiem skorzystania z tego urlopu jest to, aby w danym roku kalendarzowym pracownik nie wykorzystał wszystkich przysługujących mu dni wolnych.
Urlop na żądanie nie przysługuje jednak wszystkim osobom wykonującym pracę. Nie przysługuje on na przykład zleceniobiorcom oraz wykonawcom zatrudnionym na podstawie umowy-zlecenia czy umowy o dzieło ze względu na brak prawa do urlopu wypoczynkowego.
Ponadto, na mocy art. 10 ust. 2...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta