Euro ma swoje zalety
Klucz jest w Chinach, które mają za wysokie oszczędności – mówi główny ekonomista Międzynarodowego Funduszu Walutowego Olivier Blanchard
Rz: Wielu renomowanych ekonomistów, np. Alan Blinder (prof. Princeton University) i Greg Mankiw (prof. Harvard University) , rewiduje w następstwie kryzysu swoje podręczniki. Pan też jest autorem uznanych książek. Czy kryzys rzucił cień na to, jak dotąd nauczano ekonomii?
Mój podręcznik wymaga znacznie mniej rewizji niż książki moich rywali (śmiech). Już przed kryzysem ostrzegałem, że pewne sprawy mogą pójść źle, a mój podręcznik miał rozdziały o patologiach, takich jak wielka depresja i kryzys w Japonii. Prawdą jest, że w książkach ekonomicznych brakowało opisu niektórych aspektów działania sektora finansowego, które okazały się istotne w czasie kryzysu. Kolejna edycja mojego podręcznika będzie lepiej integrowała makroekonomię i finanse. Dodałem rozdział o kryzysie.
Czy to, że źródło kryzysu widzi pan w sektorze finansowym, oznacza, że nie zgadza się pan z tezą, wspieraną m.in. przez prezesa Fedu Bena Bernanke, że to napływający do USA nadmiar oszczędności z Chin obniżył koszt pieniądza, co napompowało bańkę kredytową, z której pęknięciem się zmagamy?
Zgadzam się połowicznie. Rzeczywiście przed kryzysem istniało coś, co Ben Bernanke nazywa nadmiarem oszczędności, w dużej mierze w Chinach. Gdy oszczędności jest dużo, stopy procentowe powinny być niskie. Podaż funduszy przewyższa wówczas popyt, więc stopy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta