Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zamówienia publiczne: wpis od skargi na orzeczenie

08 czerwca 2010 | Prawo | Bogusława Garczyńska-Wąs
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Od ostatniej nowelizacji prawa zamówień publicznych upłynęło niewiele czasu, a już zarysowała się potrzeba kolejnej – pisze konsultant w Maruta i Wspólnicy sp.j., Kancelaria Radców Prawnych

Jeżeli skarga na orzeczenie Krajowej Izby Odwoławczej dotyczy czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego podjętych po otwarciu ofert, pobiera się od niej opłatę stosunkową w wysokości 5 proc. wartości przedmiotu zamówienia w postępowaniu, którego skarga dotyczy, ale nie więcej niż 5 mln zł. Wynika to z art. 34 ust. 2 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych zmienionej przy okazji nowelizacji prawa zamówień publicznych (DzU z 2009 r. nr 206, poz. 1591); nowe przepisy obu tych ustaw weszły w życie 22 grudnia 2009 r. Wpis od znacznej części skarg nie będzie zatem stały, lecz stosunkowy, co w praktyce może skutkować problemami z ustaleniem podstawy do obliczenia jego wysokości.

W innym celu

Prawo zamówień publicznych (pzp) nie posługuje się pojęciem „wartość przedmiotu zamówienia”. Intencją autorów wskazanego przepisu było zapewne odwołanie się do określanej w postępowaniach o udzielenie zamówienia wartości zamówienia, czyli ustalanej przez zamawiającego wartości, która w założeniu ma odpowiadać całkowitemu szacunkowemu wynagrodzeniu wykonawcy za realizację danego zamówienia.

Problem polega jednak na tym, że wartość ta określana była do tej pory w innym celu, dlatego nie było konieczne ani jej precyzyjne ustalenie, ani podanie do wiadomości wykonawców. Dla wykonawców ważne było w zasadzie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8642

Spis treści
Zamów abonament