Niewielkie porażki raka
Rewolucja w onkologii trwa, jednak skutecznych leków wciąż jak na lekarstwo
Kongres Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (ASCO) to jedno z najważniejszych wydarzeń w świecie medycyny. Do Chicago przyjechało ponad 30 tys. lekarzy i naukowców. Ci, którzy spodziewali się przełomowych informacji o przełomowych lekach na raka, srodze się jednak zawiedli. Onkologia nie dokonała wielkiego skoku. Robi małe kroczki, co przyznają sami badacze.
Co jest tematem tegorocznego kongresu, tłumaczy prof. Lynn Schuchter z Uniwersytetu Pensylwanii: – Chcemy podnieść jakość życia pacjentów i zmniejszyć efekty uboczne.
Jak? Dzięki spersonalizowanym terapiom przystosowanym do konkretnego pacjenta – jego mutacji genetycznych i precyzyjnie określonego typu nowotworu. Zaletą takiego podejścia jest zmniejszenie toksyczności leków i ich wysoka skuteczność. Wadą – nowe leki działają na niewielką grupę pacjentów, u innych, często z bardzo podobnym nowotworem, nie działają wcale.
Optymizm lekarzy
– Ostatnich dziesięć lat zrewolucjonizowało leczenie nowotworów – mówił dr Mondher Mahjoubi, szef globalnej strategii produktów onkologicznych Roche. – Przekonaliśmy się, że blokowanie angiogenezy (wytwarzania nowych naczyń krwionośnych) jest skutecznym sposobem na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta