Wirtualne maszyny, realne zyski
Serwery czy komputery biurowe można rozmnażać. Dzięki temu lepiej wykorzystuje się ich moc obliczeniową, a jednocześnie obniża koszty związane z IT
Wirtualizacja w dużym uproszczeniu oznacza wyodrębnienie za pomocą specjalnego oprogramowania wielu niezależnych obszarów obliczeniowych na tym samym fizycznym urządzeniu. Na jednym serwerze lub na jednym komputerze można uruchomić kilka, a nawet kilkanaście wirtualnych serwerów i komputerów. Będą one pracować i zachowywać się tak samo, jakby były zupełnie niezależnymi urządzeniami.
Wirtualizować można serwery, desktopy, pamięci, aplikacje, sieci. Największym powodzeniem cieszy się obecnie wirtualizacja serwerów. Ale rośnie też zainteresowanie wirtualizacją desktopów, czyli komputerów biurowych.
Wirtualne rozmnażanie posiadanego już sprzętu pozwala znacznie zwiększyć skalę jego wykorzystania przy jednoczesnym ograniczeniu łącznych kosztów utrzymania infrastruktury informatycznej w firmie. Rozwiązanie takie jest szczególnie atrakcyjne dla firm znajdujących się na wczesnym etapie rozwoju.
– Znaczący wpływ na ten rynek może mieć premiera Windows 7, ponieważ Microsoft wprowadził do swojego nowego systemu operacyjnego obszerny zestaw narzędzi ułatwiających, a tym samym jeszcze bardziej popularyzujących wirtualizację – twierdzi Artur Cyganek, menedżer z Citrix Systems.
Różnorodne korzyści
Przykładem korzyści z wirtualizacji jest rozmnażanie serwerów. Firmy wykorzystują zazwyczaj tylko 5 – 15 proc. ich mocy obliczeniowej....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta