Miejsce spółek wodnych w ochronie przeciwpowodziowej
Zasadne byłoby przyznanie samorządom możliwości przystępowania do spółek wodnych – uważa radca prawny, partner w Kancelarii Radców Prawnych CIC Danuta Pikor, Michał Behnke sp. p. z siedzibą w Gdyni
Doktor Piotr Ruczkowski i dr Leszek Bielecki postulują (“Rz” z 8 lipca), by przyznać spółkom wodnym i związkom wałowym status państwowych lub samorządowych osób prawnych, bo obecny status uniemożliwia finansowanie ich z budżetów samorządów. Skutkuje to wadliwym funkcjonowaniem spółek i związków oraz niedostatecznym wykonywaniem celów statutowych.
Celem spółek i związków jest zaspokajanie potrzeb ich członków, w tym dotyczących ochrony przed powodzią, przez budowę, utrzymanie i eksploatację urządzeń. Dlatego podstawowym źródłem przychodów tych jednostek powinny być składki członkowskie ustalane przez spółkę w wysokości proporcjonalnej do korzyści, jakie członek odnosi z działalności spółki, oraz ustalane przez starostę właściwego dla siedziby spółki świadczenia osób niebędących członkami spółki, które takie korzyści również osiągają. Przychody te powinny być ustalane w takiej wysokości, by wystarczyły na realizację zadań zaplanowanych przez spółkę do wykonania w danym roku obrachunkowym.
Spółki wodne i związki wałowe mogą także prowadzić działalność gospodarczą umożliwiającą osiągnięcie zysku netto, który będzie przeznaczany w całości na cele statutowe. Korzystanie z dotacji, pomocy finansowej państwa i jednostek samorządu terytorialnego stanowi więc uzupełniającą, a nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta