Po śmierci pracownika jego bliskim należy się odprawa
Gdy powodem śmierci jest np. stres w pracy, rodzinie – poza odprawą – dodatkowo przysługuje odszkodowanie, zwrot kosztów pogrzebu, a nawet renta. Wyegzekwowanie tych ostatnich świadczeń nie jest jednak łatwe
Odprawa pośmiertna przysługuje bezwarunkowo małżonkowi oraz pozostałym członkom rodziny, jeżeli spełniają warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej z ubezpieczenia społecznego po zmarłym. To świadczenie należy wypłacić, gdy śmierć nastąpiła:
- w czasie trwania umowy o pracę lub
- po rozwiązaniu stosunku pracy, podczas pobierania zasiłku z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej chorobą. Tak stanowi art. 93 k.p.
Ile się należy…
Wysokość odprawy pośmiertnej zależy od zakładowego stażu pracy. Po zmarłym pracowniku przysługuje:
- ednomiesięczne wynagrodzenie, jeżeli był zatrudniony krócej niż dziesięć lat,
- trzymiesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracował co najmniej dziesięć lat,
- sześciomiesięczne wynagrodzenie, jeżeli był zatrudniony co najmniej 15 lat.
Odprawę pośmiertną dzielimy w częściach równych między wszystkich uprawnionych członków rodziny zmarłego pracownika. A jeżeli jest on tylko jeden, to dostaje 50 proc. ustawowej wartości, o której mowa.
Odprawa pośmiertna nie przysługuje w ogóle, gdy pracodawca ubezpieczył pracownika na życie, a odszkodowanie wypłacane przez towarzystwo ubezpieczeniowe jest wyższe od kodeksowej odprawy. A jeżeli jest niższe, to firma wypłaca różnicę między tymi świadczeniami.
…...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta