Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Eneę będzie łatwiej sprzedać

24 sierpnia 2010 | Ekonomia | Agnieszka Łakoma Cezary Adamczyk
Poznańska grupa posiada 16-proc. udział w rynku sprzedaży energii. To ma kluczowe znaczenie dla GDF Suez i EDF, które od kilku lat są właścicielami elektrowni i ciepłowni w naszym kraju.
źródło: Rzeczpospolita
Poznańska grupa posiada 16-proc. udział w rynku sprzedaży energii. To ma kluczowe znaczenie dla GDF Suez i EDF, które od kilku lat są właścicielami elektrowni i ciepłowni w naszym kraju.

Minister skarbu może szybciej zakończyć negocjacje w sprawie sprzedaży Enei niż Energi. EDF i GDF są w stanie zaoferować najwięcej. Przejęcie Energi przez PGE może opóźnić sprzeciw urzędu antymonopolowego

Dziś resort poinformuje, z którymi firmami zamierza negocjować sprzedaż akcji poznańskiej grupy, na której może zyskać nawet ok. 5 mld zł. Jako faworytów rokowań wymienia się dwie francuskie firmy – GDF Suez i EDF.

Jeżeli nieoficjalne informacje, że szansę na zakup Enei będą mieć EDF i GDF Suez, się potwierdzą, to prawdopodobnie powróci dyskusja o tym, czy faktycznie mamy do czynienia z prywatyzacją. – Skoro każda z tych firm jest własnością rządu francuskiego, to w praktyce mówimy o sprzedaniu kontroli przez polski Skarb Państwa innemu skarbowi państwa – mówi jeden z ekspertów rynku. – Ten wariant już zastosowaliśmy w prywatyzacji Telekomunikacji Polskiej. Choć skala działania Enei jest znacznie mniejsza od tej, jaką reprezentuje TP na rynku telekomunikacyjnym.

W polskiej energetyce działają nie tylko państwowe firmy francuskie, ale też szwedzki Vattenfall. Do tego koncernu należą elektrociepłownie warszawskie oraz jedna z największych spółek sprzedających energię odbiorcom indywidualnym i przemysłowym – dawny Górnośląski Zakład Elektroeneregtyczny z 8-proc. udziałem w rynku. W...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8708

Spis treści
Zamów abonament