Odpowiedzialność poręczyciela wekslowego
Odpowiedzialność poręczyciela wekslowego
Potrzeba poszukiwania skutecznych form zabezpieczeń wierzytelności skłoniła banki i inne instytucje finansowe do zwrócenia większej uwagi na poręczenie wekslowe (aval) uregulowane w art. 30--32 prawa wekslowego.
Jest to osobista forma zabezpieczeń wierzytelności, co oznacza, że poręczyciel wekslowy odpowiada za zaciągnięte przez siebie zobowiązania całym osobistym majątkiem, zarówno obecnym jak i przyszłym.
Sposób zamieszczenia poręczenia wekslowego jest ściśle określony przez prawo wekslowe. Umieszcza się je na wekslu lub tzw. przedłużku -- doklejonej do weksla karcie dodatkowej. Treść oświadczenia poręczyciela wekslowego składa się z jego własnoręcznego podpisu oraz zwrotu "poręczam", "aval" lub innego równoznacznego. Wyjątkowo tylko sam podpis umieszczony na przedniej stronie weksla można uznać za poręczenie, jeśli z treści wyraźnie wynika, że nie jest to podpis wystawcy weksla lub trasata.
Poręczyciel wekslowy powinien w swoim oświadczeniu wskazać, za którego dłużnika wekslowego udziela poręczenia. W przeciwnym razie, zgodnie z dyspozycją art. 31 ust. 4 prawa wekslowego, uznaje się, że poręczenia udzielono za wystawcę weksla. Ma to istotne znaczenie praktyczne, gdyż odpowiedzialność poręczyciela wekslowego jest ściśle uzależniona od odpowiedzialności osoby, za którą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta