Kiedy firma śpi spokojnie
Cenowe praktyki antykonkurencyjne
Kiedy firma śpi spokojnie
Zbigniew Jurczyk
Instytucje antymonopolowe prowadzące postępowania cenowe nie kwestionują kształtowania cen -- to należy do przedsiębiorstw -- lecz badają, czy ich wysokość nie uderza w konkurencję i interes konsumenta.
Prawo antymonopolowe za godzące w konkurencję uważa:
* stosowanie cen drapieżnych (dumpingowych) ,
* ustalanie cen odsprzedaży, * dyskryminację cenową,
* pobieranie cen nadmiernie wygórowanych.
Instytucje antymonopolowe stojące na straży uczciwej konkurencji cenowej nie występują tutaj -- co ważne -- jako organa kontroli cenowej; nie kontrolują ani nie atakują wysokiego poziomu cen. Ich celem jest badanie, czy przedsiębiorstwa zajmujące pozycję dominującą na rynku nie umacniają jej kosztem konsumentów i konkurencji. Firma dominująca ma przy tym szczególny obowiązek unikania wszystkiego, co mogłoby spowodować pogorszenie struktury konkurencji lub nieuczciwie przeszkadzać we wchodzeniu do gry rynkowej nowych rywali. Organa antymonopolowe nie powinny zachowywać się jak organa administracyjne kontroli i przesądzać, jakie pułapy cen są ekonomicznie uzasadnione, chyba że muszą zastępować w tej roli nie istniejące, jak w Polsce, urzędy regulacyjne. Kompetencje cenowe takich urzędów regulacyjnych są jednak wówczas...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta