Radykalizm nagrodzony
Od planu do rynku
Radykalizm nagrodzony
Wokresie przechodzenia do gospodarki rynkowej stan finansów publicznych jest papierkiem lakmusowym skuteczności prowadzonej polityki reform i osiągniętego postępu. Z badań empirycznych wynika, że te kraje, które zdecydowały się na radykalniejsze reformy, ostatecznie zapłaciły za nie mniejszą cenę.
Przez transformację -- jak uważa Marek Dąbrowski* -- rozumieć należy: stabilizację makroekonomiczną, liberalizację gospodarki, prywatyzację i restrukturyzację przedsiębiorstw. Z punktu widzenia zaawansowania tych przemian, ich tempa oraz wewnętrznej koordynacji kraje pokomunistyczne można podzielić na kilka grup. Czołowe miejsce zajmuje b. NRD, gdzie transformacja odbyła się w błyskawicznym tempie. Stało się to na mocy układu o unii monetarnej, gospodarczej i socjalnej z RFN z 1 lipca 1990 r. Wśród pierwszej generacji reformatorów są Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Słowenia i Albania. Druga generacja to przede wszystkim kraje nadbałtyckie, trzecia -- azjatyckie republiki b. ZSRR, w tym Kazachstanu. Sama...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta