Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak uzyskać zezwolenie na założenie szkoły

12 września 2017 | Administracja | Anna Puszkarska

Nowe rozporządzenie uzupełniło warunki udzielania zezwoleń na założenie szkoły i ma zastosowanie do wniosków złożonych przed 1 września 2017 r. Trzeba je uzupełnić do 30 września.

Obowiązki podmiotu ubiegającego się o zezwolenie określono w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z 18 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych zasad i warunków udzielania i cofania zezwolenia na założenie przez osobę prawną lub osobę fizyczną szkoły lub placówki publicznej (dalej nowe rozporządzenie), które weszło w życie 1 września. Rozporządzenie to stanowi wykonanie upoważnienia zawartego w art. 88 ust. 6 ustawy – Prawo oświatowe (dalej p.o.).

Zgodnie z art. 88 ust. 4 p.o. założenie szkoły lub placówki publicznej przez osobę prawną inną niż jednostka samorządu terytorialnego (dalej j.s.t.) lub osobę fizyczną wymaga zezwolenia właściwego organu j.s.t., której zadaniem jest prowadzenie szkół lub placówek publicznych danego typu (np. prowadzenie szkół podstawowych jest zadaniem własnym gminy), wydanego po uzyskaniu pozytywnej opinii kuratora oświaty. Odmienne zasady mają zastosowanie tylko w przypadku szkół artystycznych. W sytuacji, gdy szkoła artystyczna ma realizować wyłącznie kształcenie artystyczne, zezwolenie wydaje minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, a jeżeli taka szkoła ma realizować także kształcenie ogólne - zezwolenie jest wydawane przez ministra po uzyskaniu pozytywnej opinii kuratora oświaty.

Informacje podawane we wniosku

Założyciel powinien złożyć wniosek o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Wykup dostęp do pełnego Archiwum na 120 minut.

wyślij SMS o treści RP.ARCHIWUM na 7936
(koszt: 9 zł + VAT)

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum
Brak okładki

Wydanie: 10850

Spis treści

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament