Tysiąc sto białych plam musi zniknąć już w przyszłym roku
Telekomunikacja | Sieci komórkowe realizują zobowiązania wobec państwa i rozbudowują dostęp do internetu 4G urszula Zielińska
Operatorzy telekomunikacyjnych sieci mobilnych są w trakcie uruchamiania nadajników pracujących na częstotliwościach rozdysponowanych w efekcie tzw. aukcji LTE – 800 i 2600 MHz. Dzięki nim internet miał być szybszy, przenikać lepiej przez mury i pokryć miejsca bez sieci.
Na ile się to udaje? W ilu miejscowościach pozbawionych internetu pojawił się już dzięki temu sygnał tzw. osiemsetki?
Skok LTE
Operatorzy komórkowi podzielili się z „Rzeczpospolitą" danymi o zasięgu sieci komórkowych – zarówno tych starszych (2G, 3G), jak i najnowszych (4G i technologicznych wariantów). Przez minione trzy lata inwestowały głównie w te ostatnie, a dostępność starszych sieci, pozwalających na prowadzenie rozmów, SMS-owanie i używanie prostych aplikacji w sieci, zmieniła się w większości wypadków kosmetycznie.
Najmocniej – kilkakrotnie – rozrósł się zasięg LTE Orange i T-Mobile (w 2013 r. w zasięgu tej technologii u obu operatorów było ok. 16 proc. Polaków, a obecnie 99,8 proc.) oraz Playowi (skok z 20 proc. do 93 proc. pod koniec czerwca).
Natomiast pionier LTE w Polsce – Grupa Cyfrowy Polsat – ze względu na to, że pierwsza zainwestowała zarówno w częstotliwości, jak i sieć 4G – powiększyła zasięg swojego szybkiego internetu z ok. 66 proc. do blisko 99 proc.
Co to wszystko oznacza dla...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta