Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gmina nie odliczy VAT od budowy drogi dojazdowej do oczyszczalni

12 września 2017 | Administracja | Janina Fornalik

Droga będzie ogólnodostępna, a korzystanie z niej będzie nieodpłatne. Zatem w odniesieniu do budowy drogi gmina nie będzie działała jako podatnik VAT, lecz w charakterze organu władzy – uznał organ skarbowy.

W interpretacji indywidualnej z 12 maja 2017 r., sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.35. 2017.2.MGO, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) rozstrzygnął kwestię prawa do odliczenia przez gminę podatku VAT od wydatków na budowę drogi dojazdowej do oczyszczalni ścieków. Interpretacja została wydana na wniosek gminy, która zamierzała zrealizować inwestycję polegającą na budowie oczyszczalni ścieków socjalno-bytowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą w postaci podłączenia mediów – wodociągu i energii elektrycznej, a także drogi dojazdowej.

Planowana inwestycja miała zostać sfinansowana w części ze środków własnych gminy, a w części ze środków europejskich pochodzących z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Docelowo gmina zamierzała przekazać wybudowaną w ramach inwestycji infrastrukturę swojemu zakładowi budżetowemu, który będzie wykorzystywał ją do świadczenia usług dostawy wody i odbioru ścieków. Gmina podkreśliła przy tym, że z infrastruktury nie będą korzystały inne gminne jednostki organizacyjne i będzie ona wykorzystywana wyłącznie do prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Wykup dostęp do pełnego Archiwum na 120 minut.

wyślij SMS o treści RP.ARCHIWUM na 7936
(koszt: 9 zł + VAT)

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum
Brak okładki

Wydanie: 10850

Spis treści

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament