Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Plan rozprawy przyspieszy sprawy gospodarcze

08 grudnia 2017 | Prawo w biznesie | Elżbieta Buczkowska Łukasz Gembiś

Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło projekt przygotowanej ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego i innych ustaw. Zmiany w procedurze cywilnej mają na celu usprawnienie postępowania i w konsekwencji skrócenie czasu rozpoznawania spraw. Jedną z przyjętych regulacji należy ocenić szczególnie pozytywnie – oznacza ona wprowadzenie do procedury cywilnej rozwiązania, które od wielu lat z powodzeniem funkcjonuje w arbitrażu.

25 listopada 2017 r. Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (dalej: „projekt nowelizacji k.p.c.").

Na pierwszym posiedzeniu

Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Sprawiedliwości, celem projektowanych zmian jest usprawnienie postępowań w sprawach cywilnych, przede wszystkim poprzez koncentrację materiału dowodowego w fazie wstępnej procesu z jednoczesnym założeniem, że sprawa powinna zakończyć się na pierwszym posiedzeniu.

Tak zdefiniowane zmiany mają – w założeniu projektodawcy – doprowadzić do skrócenia czasu rozpoznania spraw spornych, a w szczególności spraw pomiędzy przedsiębiorcami, które charakteryzują się najczęściej skomplikowanym stanem faktycznym i obszernym materiałem dowodowym. Zmiany w tym kierunku uznać należy istotnie za konieczne. W Polsce od lat obserwuje się stały wzrost liczby spraw o charakterze gospodarczym, kierowanych do sądów powszechnych, a średni czas trwania postępowania w takich sprawach przed sądem pierwszej instancji jest wciąż bardzo długi. Jak wynika ze statystyk publikowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości, obecnie średni czas postępowania pierwszo-instancyjnego w sprawie gospodarczej to ok. 15 miesięcy, jednak niemal każdy z pełnomocników może wskazać w swoim referacie spraw...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Wykup dostęp do pełnego Archiwum na 120 minut.

wyślij SMS o treści RP.ARCHIWUM na 7936
(koszt: 9 zł + VAT)

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum
Wydanie: 10923

Wydanie: 10923

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Nauka

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament